Водокрст, Преподобната мајка Синклитикија, Св.мч.Теопемт и маченикот Теона (строг пост)

Денот пред големиот христијански празник Богојавление – Водици, е празникот наречен Водокрст, на кој секоја година се извршува голем Богојавленски

повеќе...

Царовска, Шкријељ и Јовановска ги презентираа резултатите од Оперативниот план за 2019 година

Заменичката на Претседателот на Владата задолжена за економски прашања Мила Царовска, дополнителната заменска министерка за труд и социјална политика Санела

повеќе...

Спасовски: Продолжуваме да ги унапредуваме односите и соработката меѓу Северна Македонија и Руската Федерација во сите области од заемен интерес

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски денеска го прими амбасадорот на Руската Федерација во нашата земја, неговата

повеќе...

Собор на Светите Седумдесет aпостоли

Собор на Светите Седумдесет aпостоли Освен Дванаесеттемина големи апостоли Господ избра уште седумдесетмина други, помали апостоли и ги испрати на

повеќе...

Јавен повик за поднесување барања за добивање субвенции на уплатената такса за привремен престој на домашни и странски туристи

Во согласност со Годишната програма на Секторот за туризам и локален економски развој предвидено e субвенционирање на уплатената такса за

повеќе...