Наставничката по германски јазик Ивана Маховска Шикалеска ја реализира стипендијата во Дрезден како награда од Гете

На почетокот на месец март наставничката по германски јазик Ивана Маховска Шикалеска беше во двонеделна посета во Дрезден, Германија каде

повеќе...

Претставата „Метод“ од Жорди Галсеран во петок пред охриѓани

Најпоставуваниот современ шпански текст „Метод“ (El mètode Grönholm) од Жорди Галсеран, повторно на репертоарот на Народен Театар Охрид. Претставата ќе

повеќе...

Претставници од Здружението „Инклузија“ во посета на Собранието и Националниот младински совет

Здружението за мултикултурна интеграција „Инклузија“, Охрид вчера оствари посета на собранието на Република Северна Македонија и на Националниот Младински совет

повеќе...

Петкоска: Не само што нема правда и мир, туку нема ни Ж од живот, и тоа од оној – Живот за сите!

Денес во просториите на ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид се одржа прес-конференција на која говореше Лидија Петкоска, советник во општина Охрид и

повеќе...

В.д. градоначалникот Константин Георгиески ги посети Спортските училишни игри

Вршителот на должност градоначалник, Константин Георгиески, денес, ги посети учесниците на спортските училишни лиги, што се играат во балон салата

повеќе...

Промоција на стихозбирката „Гравири – 40 години отпосле“ од Славе Ѓорго Димоски

Стихозбирката „Гравири – 40 години отпосле“ од Славе Ѓорго Димоски, беше промовирана синоќа во НУ Библиотека „Григор Прличев“, во рамките

повеќе...