Интервју со Живка Ангелоска – претседател на Советот на општина Охрид

Претседателот на Совет е должен да се грижи за организацијата и работата на Советот, да ја свика седницата и да раководи

повеќе...

Интервју со градоначалникот на Општина Дебрца, Зоран Ногачески

Општина Дебрца речиси 4 месеци има ново раководство, предводено од Градоначалникот Зоран Ногачески. За тоа како ја затекна Општината од

повеќе...

Кирил Лазаров: Треба да се верува во она што се сака и соновите ќе се остварат

Македонската ракометна репрезентација успеа повторно да се пласира на Светско првенство. Градот Охрид, поточно хотелот „Аквалина“ деновиве е домаќин на вториот

повеќе...

Интервју со младата охридска атлетичарка Стефанија Ристеска

Во Охрид отсекогаш постоеле таленти кои се занимаваат со атлетика. Таков е и примерот со младата 13-годишна атлетичарка од Охрид

повеќе...

„Враќањето на долгот од 50 милиони евра е преголем залак и за бајковитата златна рипка“ – Златната рипка и трите желби на градоначалникот на Охрид

Почитувани, WebOhrid ви вети и ветеното го исполнува, иако во вонредни временски услови со кои се справува и градот и

повеќе...

Интервју: Како работат директорите на охридските основни училишта?

Воспитно-образовниот процес е одговорна и комплексна работа која бара посветеност и одговорност од сите нејзини чинители, како од наставниците и

повеќе...

Да се биде советник во општина Охрид претставува голема чест, меѓутоа и огромна одговорност – Интервју со Климе Шешоски

Интервју со Климе Шешоски, советник во охридскиот Совет. WebOhrid: Кога човек ги набљудува активностите на Локалната самоуправа за Охрид во изминатава

повеќе...