Правнукот на Трајче: „Волшебното самарче“ е капитално дело на детската литература, а за нашето семејство – изѕидан споменик и музеј

Дејан Азески, правнук на јунакот од “Волшебното Самарче” – Трајче Трајчески: “Волшебното самарче” е капитално дело на детската литература, а

повеќе...

Кривична пријава за охриѓанец кај кого биле пронајдени пиротехнички средства

СВР Охрид поднесе кривична пријава против И.Ш.(45) од Охрид поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено изработување,

повеќе...

Советот за имплементација на стратегијата за реформи во правосудството (2017-2022) го разгледа и Законот за управување со движење на предметите во судовите

На денеска одржаната 12. седница на Советот за имплементација на стратегијата за реформи во правосудството (2017-2022) беше презентиран Законот за

повеќе...

Средба на премиерот Заев со словачкиот министер за надворешни работи и претседавач со ОБСЕ, Лајчак

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со  Мирослав Лајчак, претседавач на ОБСЕ и вицепремиер

повеќе...

Јавен повик за поднесување барања за субвенционирање на опрема и услуги во локалното земјоделство и сточарство

Во согласност со Годишната програма на Секторот за туризам и локален економски развој предвидено e субвенционирање на набавка на опрема

повеќе...

Пехарот за 2019 година за ПХВ програмата годинава ќе му биде доделен на Црвен крст Охрид

„Црвен крст во акција – Промоција на хумани вредности“ (ЦКА-ПХВ) е програма која веќе дваесетта година се имплементира во Македонија

повеќе...

Повеќе од 200 казни изречени вчера за сообраќајни прекршоци на територијата на Скопје, санкционирани возачи на автомобили и мотоцикли

Одделението за безбедност на патниот сообраќај при Секторот за внатрешни работи Скопје на 18.06.2019 спроведе акциска контрола за откривање на

повеќе...