Светите маченици Александар и Антонина

Светите маченици Александар и Антонина Обајцата беа од Александрија: Антонина чесна девица, а Александар царски војник. Обајцата христијани. Прва беше

повеќе...

Светиот свештеномаченик Тимотеј, епископ Бруски

Светиот свештеномаченик Тимотеј, епископ Бруски Заради големата душевна чистота од Бога доби дар на чудотворство и ги лечеше сите болести

повеќе...

Премиерот Заев на средба со косовскиот амбасадор во заминување Хиса

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска го прими Илбер Хиса, амбасадор на Република Косово во Република Македонија, чиј што мандат завршува во земјата.

повеќе...

Министерството за одбрана и Владата ги интензивираат контактите и грижата за борците од НОБ

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска и претседателот на Сојузот на борци од народно-ослободителната борба, д-р Никола Стојановски денеска го потпишаа

повеќе...

Светски познатиот археолог Захи Хавас оствари средба со Министерот за култура Асаф Адеми

Светски познатиот археолог Захи Хавас оствари работна посета со Министерот за култура Асаф Адеми, а ги посети и археолошкиот локалитет

повеќе...

Канцеларката на СР Германија Меркел со честитки до премиерот Заев за договорот за македонско-грчкиот спор за името

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев прими писмо со честитки од Канцеларката на Сојузна Република Германија, Ангела Меркел,

повеќе...