Македонија домаќин на Европско првенство во атлетско планинско трчање

Агенцијата за млади и спорт во соработка со Атлетската федерација и градот Скопје се главните виновници за одржување на атлетски

повеќе...

Александар Маленко избран за претседател на КОМЕН техничкиот комитет за Open water пливање

На 20-21 Јуни во Тарагона Шпанија се одржа Генерално изборно собрание КОМЕН на Медитерански Пливачки Федерации. Претседателот на Пливачката Федерација

повеќе...

Вечерва започнуваат натпреварите од 44-от Турнир во мал фудбал „Петровден“ – Мешеишта

Вечерва започнуваат натпреварите по групи од Турнирот во мал фудбал „Петровден“ – Мешеишта, кој традиционално се одржува по 44 пат.

повеќе...

Македонија, Словенија и Црна Гора организатори на Сениорско ЕП 2022 во женска конкуренција

Утрово на ЕХФ Конгресот во Глазгов, Претседателот на РФМ, Живко Мукаетов, во име на трите федерерации, ја презентираше заедничката кандидатура

повеќе...

Кошаркарите го одржаа првиот собир пред натпреварот со Швајцарија

Репрезентацијата во машка сениорска конкуренција денеска претпладне го одржа првиот собир во пресрет на последниот натпревар во рамки на првата

повеќе...

Миа Еминова Блажевска освои 12то место на Медитеранскиот Комен Куп – Лимасол Кипар

Македонската пливачка репрезентација претставувана од Миа Еминова Блажевска и нејзиниот тренер Илија Стојановски, благодарение на ПФМ зедоа учество на Медитеранскиот

повеќе...

Сениорите успешни во баражот, минимален пораз во Клуж за заслужен пласман на СП 2019

И покрај поразот од 26-25 на гостувањето во Клуж, Македонија заслужено го доби двомечот со Романија во баражот за пласман

повеќе...