Одиграно 28 коло од Првата МФЛ

Денес се одиграа натпреварите од 28 коло од Првата македонска фудбалска лига. Постигнати беа следните резултати:

Беласица  1:1  Победа

Македонија ЃП  1:1  Академија Пандев

Ренова  1:2  Работнички

Шкупи  2:1  Силекс

Вардар  0:0  Шкендија

На врвот од табелата се наоѓа Шкендија со 63 бодови, пред Вардар на второто место со 51 бодови и Академија Пандев на третото место со 47 бодови. На врвот од листата на стрелци се наоѓа Влатко Стојановски (Ренова) со 14 постигнати голови, пред Љупче Дориев (Академија Пандев) на второто место со 13 голови, а Бесарт Ибраими (Шкендија), Изаир Емини (Шкендија) и Христијан Кировски (Македонија ЃП) на третото место, и тројцата со по 11 голови.

WebOhrid