Расчистено насилство во Прилеп, кривична пријава за три лица

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Прилеп поднесе кривична пријава против С.Р.(23), А.З.(19) и И.Т.(44), сите од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „насилство“, казниво по член 386 од Кривичниот законик.

На 19.08.2019 околу 21.00 часот во угостителски објект во Прилеп пријавените физички го нападнале Б.И.(21) од Прилеп, додека бил заедно со С.Т.(23) од Прилеп, при што му нанеле тешки телесни повреди. Од судија на претходна постапка на И.Т. му е одредена мерка притвор во траење од 30 дена.