Шкендија го освои пехарот во Купот на Македонија

Тетовска Шкендија е освојувач на Купот на Македонија. Шкендија во финалето со убедливи 3:0 го совлада Пелистер и ја слави првата двојна круна во историјата. Во дуелот со Шкендија, битолчани не можеа никако да се носат со големиот фаворит. На тетовските „црвено-црни”, пак, не им пречеше ниту силниот дожд кој паѓаше во Струмица, за да ја доминираат и да ја потврдат доминацијата во оваа сезона во домашниот шампионат.

После првиот дел само еден гол на Шкендија. Во 20. минута Хасани нафрла, а Муслиу со глава забива силно во мрежата на Атанасовски. Тетовци со уште 1-2 шанси, а ништо од Пелистер. Уште тука се гледаше дека Куп пехарот е на добар пат кон Тетово.

Во вториот дел момците на Ќатип Османи ја завршија работата. Најпрво на почетокот во 51. минута после една одбиена топка, Ибраими од пеналтикот погоди во горниот лев агол од голот на Пелистер за убедлива предност. Шкендија не застана тука, отиде и на трет гол. Тој дојде во 72. минута кога повторно иста „приказна” како по првиот погодок. Само овој пат Хасани нафрли од слободен удар, а Муслиу погоди, овој пат во долниот агол, и тука приказната заврши.

Шкендија слави, Шкендија е доминатна во оваа сезона, го потврди својот квалитет. Ова беше втор Куп пехар во историјата за тетовци, откако претходно ја освоија и втората титула во сезоната.

ФИНАЛЕ НА КУП
ШКЕНДИЈА – ПЕЛИСТЕР 3:0 (1:0)
Стрелци: Муслиу 21′, 72′, Ибраими 52′