Свети литурии за празникот Обрезание Господово и Св.Василиј Велики

Дебарско кичевската епархија ги информира граѓаните дека на 14ти јануари (вторник), на празникот Обрезание – Господово и Свети Василиј Велики

повеќе...

Света литургија за празникот Обрезание Господово и Св.Василиј Велики

Дебарско кичевската епархија ги информира граѓаните дека утре (14ти јануари), на празникот Обрезание Господово и Св.Василиј Велики (Православна Нова Година –

повеќе...

Свети Василиј Велики, архиепископ Кесариски

Денеска е Свети Василиј Велики, архиепископ Кесариски. Роден е во времето на царот Константин. Уште како некрстен петнаесет години во

повеќе...

Среќна Православна Нова година!

Почитувани читатели, Ви посакуваме Среќна Православна Нова година! Имајте година исполнета со многу здравје, љубов, среќа и благосостојба! Нека е

повеќе...

Вевчанскиот карневал збогатен со атрактивна музичка програма

Од 12-ти до 14-ти јануари во Вевчани нè очекува една од најголемите и најуникатни културни знаменитости во нашата земја –

повеќе...