Слегување на Светиот Дух – Педесетница (трет ден)

Новозаветната Педесетница е денот на славното исполнување на ветувањето за Христовото испраќање на Светиот Дух врз апостолите. Ова е крајно

повеќе...

Светиот маченик Лукилијан и со него: Клавдиј, Ипатиј, Дионисиј и девицата Паула

Светиот маченик Лукилијан и со него: Клавдиј, Ипатиј, Дионисиј и девицата Паула Остарен како незнабожец и идолски жрец Лукилијан како

повеќе...

Светиот свештеномаченик Еразмо Охридски

Денес е празник посветен на Светиот свештеномаченик Еразмо Охридски. Овој светител беше родум од Антиохија и живееше во времето на

повеќе...

Верници се упатуваат кон манастирот Св.Еразмо Охридски

По повод празникот посветен на Светиот свештеномаченик Еразмо Охридски вечерва во манастирот Св.Еразмо Охрид се служеше празнична вечерна богослужба, на

повеќе...

Свети литургии по повод празникот Слегување на Светиот Дух – Духовден

Дебарско-кичевската епархија ги известува своите православни верници дека на 16. јуни 2019 година (недела), во црквата „Света Троица“ (населба Црногорци)

повеќе...

Ќе се служи вечерна богослужба по повод празникот Св. Еразмо Охридски

Дебарско-кичевската епархија ги известува своите православни верници дека утре, 14. јуни 2019 година (петок), во манастирот Свети Еразмо Охридски –

повеќе...

Светиот свештеномаченик Терапонт, епископ Сардиски

Светиот свештеномаченик Терапонт, епископ Сардиски Мнозина Елини ги обрати во верата Христова, заради што од незнабожците беше луто мачен со

повеќе...

Ќе се служи света литургија за празникот Св. Варлаам Архиепископ Охридски

Дебарско – кичевската епархија ги известува своите православни верници дека на 10. јуни 2019 година (понеделник), вo црквата „Св.вмч. Георги“

повеќе...