Во Мешеишта светиот крст во рацете на Јован Тупанчески

Празникот Богојавление-Водици, традиционално, се одбележа и во Општина Дебрца. Во Мешеишта, најбрз и најсреќен беше Јован Тупанчески, Мешеиштанец по потекло, а

повеќе...

Собор на Свети Јован Предвесник и Крстител

Денес православните христијани го одбележуваат празникот посветен на Собор на Свети Јован Предвесник и Крстител. Со оглед дека главната улога

повеќе...

Градоначалникот Ногачески со честитка за Богојавление – Водици

По повод големиот христијански празник Богојавление-Водици, честитка до граѓаните упати градоначалникот на Општина Дебрца, Зоран Ногачески. „Денес е Богојавление –

повеќе...

Сене Пазаркоски го фати светиот крст во Велестово

Празникот Богојавление-Водици, традиционално, освен на Градскиот плоштад во Охрид, се одбележува и на другите населени места. 26-годишниот Сене Пазаркоски е

повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид со честитка за празникот Богојавление – Водици

ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид до сите верници од православна вероисповед упатува најискрени и најсрдечни честитки по повод христијанскиот празник Богојавление-Водици. „Богојавление-Водици,

повеќе...

ОК ВМРО-ДПМНЕ Струга со честитка за Богојавление – Водици

Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Струга на сите православни верници им го честита големиот христијански празник, Богојавление – Водици. „Денешниот ден

повеќе...