Успешно заврши јубилејната 35-та Интернационална Ликовна колонија „Дебрца 2019“

„Го враќаме сјајот на една од најстарите ликовни колонии во Македонија. Создадени преку триесет нови ликовни дела, повеќе од вкупно

повеќе...

Градоначалникот Ногачески најави нови проекти во локалната патната инфраструктура

Градоначалникот на Општина Дебрца, Зоран Ногачески најави нови проекти во локалната патната инфраструктура. „Согласно Годишната програма за изградба и реконструкција

повеќе...

Учесниците на 35-та Интернационална ликовна колонија „Дебрца 2019“ на прием кај градоначалникот

Градоначалникот на општина Дебрца, Зоран Ногачески, вчера оствари средба со учесниците на 35-та Интернационална ликовна колонија „Дебрца 2019“, која се

повеќе...

Во недела свечено ќе биде отворено јубилејното 35-то издание од Интернационалната Ликовна Колонија „Дебрца“ 2019

На 30ти јуни (недела), со почеток во 20 часот, во галериските простории на Колонијата со седиште  во с.Белчишта, Дебрца, свечено

повеќе...

Правнукот на Трајче: „Волшебното самарче“ е капитално дело на детската литература, а за нашето семејство – изѕидан споменик и музеј

Дејан Азески, правнук на јунакот од “Волшебното Самарче” – Трајче Трајчески: “Волшебното самарче” е капитално дело на детската литература, а

повеќе...

Богат ден за учесниците на Балканскиот детско-младински поетски камп: „Поетски искри од огништето на Ванчо Николески“

Во вас ја гледаме иднината на балканското и светско поетско творештво. Секој почеток е скромен, но истовремено и ветувачки. И

повеќе...

На 30ти јуни свечено отворање на јубилејното 35-то издание од Интернационалната Ликовна Колонија „Дебрца“ 2019

На 30ти јуни (недела) , со почеток во 20 часот, во галериските простории на Колонијата со седиште  во с.Белчишта, Дебрца,

повеќе...