Собор на Светите Седумдесет aпостоли

Собор на Светите Седумдесет aпостоли Освен Дванаесеттемина големи апостоли Господ избра уште седумдесетмина други, помали апостоли и ги испрати на

повеќе...

Обрезание на Господ Исус Христос и Свети Василиј Велики, архиепископ Кесариски

Денес православните христијани го слават празникот Обрезание на Господ Исус Христос и Свети Василиј Велики, архиепископ Кесариски. Во осмиот ден

повеќе...

Свети литурии за празникот Обрезание Господово и Св.Василиј Велики

Дебарско кичевската епархија ги информира граѓаните дека на 14ти јануари (вторник), на празникот Обрезание – Господово и Свети Василиј Велики

повеќе...

Светиот првомаченик и архиѓакон Стефан

Tретиот ден од празникот Божик, православните христијани го празнуваат споменот на светиот архиѓакон и првомаченик Стефан. Тој е наречен првомаченик

повеќе...

Денес е Рождество Христово – Божиќ

Божиќ е најрадосен христијански празник. Бидејќи на овој ден, според христијанската вера се роди Божјиот Син, Исус Христос – Спасителот

повеќе...