Одбележана десеттата годишнина од потонувањето на бродот „Илинден“

Пред спомен обележјето на градскиот кеј, денеска беше одбележана десетгодишнината од најголемата бродска несреќа на Охридското Езеро, потонувањето на бродот

повеќе...

Вевчанци открија спомен-биста на еден од своите најславни предци, Михајло Пупин – таткото на глобализацијата

Денес напладне, во центарот на Вевчани, откриена е Спомен – биста на Михајло Пупин – Идворски, еден од најголемите умови

повеќе...

Вевчанци не ги забораваат своите славни предци: Утре откриваат Спомен-биста на Михајло Пупин, таткото на глобализацијата

За утре, во 11 часот, во центарот на Вевчани, закажано е свечено откривање Спомен – биста на истакнатиот светски научник,

повеќе...

Aтрактивен избор на стари фотографии од германскиот фотограф Курт Хејлишер

Во Куќата на Уранија – МАНУ, во Охрид, течат интензивни активности на нашата највисока научна институција – Македонската академија на

повеќе...

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ положи цвеќе по повод 117 години од смртта на Методија Патче

По повод одбележувањето на 117-годишнината од смртта на војводата Методија Патче, делегација предводена од кандидатот за градоначалник од ВМРО-ДПМНЕ Охрид,

повеќе...