НУ Центар за култура „Григор Прличев“ Охрид ги откажува сите закажани активности

„Ве известуваме дека поради новонастанатата ситуација и мерките кои ги презеде Владата на Република Северна Македонија за заштита од корона

повеќе...

Претставата „Чекајќи го министерот“ во сабота пред охридската публика

Хит претставата „Чекајќи го министерот“ која ги освојува театарските сцени во месец февруари ќе гостува на сцената во Центарот за

повеќе...

Соопштение од Здружението „Мацково“ по повод распределбата на средства во Министерството за култура

Здружението за култура, литература и издавачка дејност „Мацково“ од Охрид, со чудење и изненаденост, ја прими информацијата, дека Министерството за

повеќе...

„Медена земја“ повторно ќе се прикажува во Центарот за култура во Охрид

„Медена земја“ филмот номиниран за Оскар во две категории повторно ќе се прикажува во Националната установа Центар за култура „Григор

повеќе...

Ансамблот „Танец“ со спектакуларни концерти, ги воодушевува Македонците во Австралија

Ансамблот “Танец“, амбасадорот на македонската култура и традиција, успешно ја остварува овогодинешната Австралиска турнеја, одржувајќи спектакуларни концерти, со кои ги

повеќе...