Утре започнува првиот поетски камп „Поетски искри од огништето на Ванчо Николески” 2019

Утре, во организација на Здружението за култура и литература „Мацково” од Охрид, во селото Лескоец, крај Охрид, започнува Првиот Балкански

повеќе...

Литературен и ликовен конкурс на тема „Нашата животна средина наш генерациски долг“

Во рамки на активностите посветени на 5ти Јуни 2019, светскиот ден на животната средина како една исклучително значајна определба, во

повеќе...

Успеси на учениците од Охрид и Дебрца на Државниот натпревар по македонски јазик и литература

На 42-от државниот натпревар по македонски јазик и литература што се одржа на 11.5.2019 година (сабота) во ОУ „Блаже Конески“-

повеќе...

Во понеделник ќе биде промовирана книгата „Збунки“ од Ана Цветаноска

Следната недела во НУ Библиотека „Григор Прличев“ промоција на „Збунки“ од А. Цветаноска и традиционалната изложба на книги – „Родени

повеќе...

Даниела Андоновска Трајковска и Игор Крајчев – добитници на наградата „Крсте Чачански“, односно „Јован Котески“

Културниот центар „Бран“ и ревијата за книжевност „Бранувања“ од Струга и годинава ги додели наградите „Крсте Чачански“ и „Јован Котески“.

повеќе...

Чествување: „Рацин меѓу младите“ – осумдесет години „Бели Мугри“ – Кочо Рацин

Утре напладне, од 12 часот, во организација Фондацијата „Ангел Петров“ и Општина Велес, во ОУ „Кочо Рацин“ Охрид, со ликовна

повеќе...

НУ Библиотека „Григор Прличев“ – Охрид и Универзитет ФОН заедно во акцијата „Подари – размени книга“

Во чест на 2 Април Светскиот ден на литературата за деца, втора година по ред студентите од Факултетот за странски

повеќе...

Промоција на стихозбирката „Гравири – 40 години отпосле“ од Славе Ѓорго Димоски

Стихозбирката „Гравири – 40 години отпосле“ од Славе Ѓорго Димоски, беше промовирана синоќа во НУ Библиотека „Григор Прличев“, во рамките

повеќе...