На Плаошник ќе се служи литургија за празникот Покров на Пресвета Богородица и св. Јован Кукузел

Дебарско-кичевската епархија ги известува своите православни верници дека на ден 14. октомври (понеделник), во капелата „Покров на Пресвета Богородица“ во

повеќе...

Литургии за празниците Успение на Пресвета Богородица и Св. Јоаким Осоговски

Дебарско – кичевската епархија ги известува своите православни верници дека на ден 27. Август 2019 година (вторник), во црквата „Успение

повеќе...

Верниците се упатуваат кон пештерната црква „Св.Стефан“

По повод празникот „Откривање и пренос на моштите на Светиот првомаченик и архиѓакон Стефан“ и манастирската слава на манастирот „Свети

повеќе...

Свети литургии за празниците Преп.мч-чка Параскева Петка Римјанка и Св.Климент Охридски

Дебарско – кичевската епархија ги известува своите православни верници дека на 08. август 2019 година (четврток), во 08:45 часот ќе

повеќе...

Богослужби за празникот Св.Кирик и Св.Јулита во Св.Богородица Болничка – Охрид

Дебарско – кичевската епархија ги известува своите православни верници дека на 27 јули (сабота) 2019 година, во црквата „Света Богородица

повеќе...

Празникот Св.Недела се одбележа и во Долно Коњско

Христијанските верници денес го слават празникот посветен на Светата Великомаченичка Недела. По тој повод денес во црквата Света Недела во

повеќе...

Прослава со Спасен Силјаноски за празникот Св.Недела во истоимената црква во Долно Коњско

По повод празникот посветен на Светата Великомаченичка Недела, на 19ти јули (петок), во црквата Св.Недела, Долно Коњско, Охрид Црковниот одбор

повеќе...

Ќе се служи вечерна богослужба и литургија по повод празникот Св. Наум Охридски

Дебарско – кичевската епархија ги известува своите православни верници дека на 02 јули 2019 година (вторник), во манастирот „Свети Наум

повеќе...