Јавен повик за финансирање на проекти од областа на одржливиот локален економски развој и туризмот за 2020 година

Согласно Програмата за поттикнување на развојот на туризмот на општина Охрид и Програмата за поддршка на локалниот економски развој на

повеќе...

Конкурс за прибирање на барања за користење на средства од буџетот на Општина Охрид преку субвенционирање на трошоци за користење на спортските терени на ЈП „Билјанини Извори“

Општина Охрид согласно Одлуката за спроведување на мерки за субвенционирање на трошоци за користење на спортски терени на ЈП ,,Билјанини

повеќе...

Општина Охрид со реакција на соопштението од ВМРО-ДПМНЕ за рампата кај споменикот „Фаќач на крст“

Општина Охрид испрати реакција во врска со соопштението на ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид за рампата во близина на споменикот „Фаќач на

повеќе...

Општина Охрид апелира да не се палат огнови на отворено

Со цел да се превенира загадувањето на воздухот и зголемената концентрација на ПМ честичките во амбиенталниот воздух, Општина Охрид апелира

повеќе...

Охрид интензивно се подготвува за големиот христијански празник Богојавление – Водици

Во духот на православието и традицијата, Охрид и годинава на 19-ти јануари ќе биде центар на одбележувањето на големиот христијански

повеќе...

Познати добитниците на ученичките стипендии за учебна 2019/2020

Познати се добитниците на ученички стипендии за учебната 2019/2020 година по објавениот Конкурс од страна на Градоначалникот на Општина Охрид

повеќе...