Охридско лето: Јануарската плата доцни поради чекање на уважувањето на согласноста од Министерството за финансии

НУ „Охридско лето“ испрати реакција во врска со денешната прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид. „Во целост ги отфрламе обвинувањата изнесени

повеќе...

Македонската музика низ зборови и звуци на „Охридско лето“

Фестивалот „Охридско лето“ синоќа во црквата „Света Софија“ во Охрид организира работилница на тема „Ритамот-Движењето, Музиката-Дишењето“ со познатиот музичар и

повеќе...

„Охридско лето“ организира работилница посветена на македонската музика

Во организација на Националната установа „Охридско лето“ утре во црквата „Света Софија“ во Охрид со почеток во 19 часот ќе

повеќе...

Охридско лето: Вечна благодарност и почит кон Џеси Норман за нејзината големина

Фестивалот „Охридско лето“  жали за големата загуба, смртта на американската оперска дива, Џеси Норман(74) која ќе остане запишана во фестивалската историја

повеќе...

Младиот јапонски пијанист Томохиро Адачи ја воодушеви публиката во „Света Софија“

Впечатлив настап имаше младиот јапонски пијанист Томохиро Адачи кој одржа концерт синоќа во црквата „Света Софија“ во Охрид, во организација

повеќе...

Со претставата „Одисеј“ на Горан Стефановски се спушта завесата на 59-тото издание на „Охридско лето“

Театарската претстава „Одисеј“ на Горан Стефановски вечерва на Античкиот театар со почеток во 21 часот ќе го означи крајот на

повеќе...