Собор на Светите Седумдесет aпостоли

Собор на Светите Седумдесет aпостоли Освен Дванаесеттемина големи апостоли Господ избра уште седумдесетмина други, помали апостоли и ги испрати на

повеќе...

Започна украсувањето за Водици

Денеска започна украсувањето на Охридското пристаниште и крајбрежниот потег, по повод одбележувањето на големиот христијански празник Богојавление-Водици. Екипи на јавното

повеќе...

Обрезание на Господ Исус Христос и Свети Василиј Велики, архиепископ Кесариски

Денес православните христијани го слават празникот Обрезание на Господ Исус Христос и Свети Василиј Велики, архиепископ Кесариски. Во осмиот ден

повеќе...

Богата програма за празникот Богојавление – Водици во Охрид

Во рамки на програмата за одбележување на големиот христијански празник Богојавление-Водици, Општина Охрид организира голем концерт на балканската музичка ѕвезда Петар

повеќе...