Селекторот Гонзалез го објави списокот со ракометари повикани за квалификациите за ЕП 2020

Селекторот на машката сениорска репрезентација г-дин Раул Гонзалез го објави списокот од 20 ракометари повикани за претстојниот собир на машката

повеќе...

Селекторот Гонзалез го објави поширокиот список на сениорите за квалификациските натпревари

Селекторот на Македонската сениорска репрезентација Раул Гонзалез го објави поширокиот список на 28 ракометари за претстојните квалификациски натпревари против репрезентациите

повеќе...

Македонија ги доби противниците на СП во ракомет 2019

Сениорската машка ракометна репрезентација на Македонија, во групната фаза на Светското Првенство 2019 ќе се сретне со селекциите на Шпанија,

повеќе...

Ракометниот репрезентативец Кирил Лазаров во протоколарна средба кај градоначалникот Стојаноски

Прославениот ракометар и капитен на Македонска репрезентација Кирил Лазаров, денес беше примен од градоначалникот Јован Стојаноски. Во пријателска и срдечна

повеќе...

Македонија, Словенија и Црна Гора организатори на Сениорско ЕП 2022 во женска конкуренција

Утрово на ЕХФ Конгресот во Глазгов, Претседателот на РФМ, Живко Мукаетов, во име на трите федерерации, ја презентираше заедничката кандидатура

повеќе...

Сениорите успешни во баражот, минимален пораз во Клуж за заслужен пласман на СП 2019

И покрај поразот од 26-25 на гостувањето во Клуж, Македонија заслужено го доби двомечот со Романија во баражот за пласман

повеќе...

Осум гола предност за Македонија пред реваншот во Клуж

Со водсвто во текот на целата средба, сениорската машка ракометна репрезентација оствари заслужена победа од 32-24 против репрезентацијата на Романија,

повеќе...