Преподобен Теодосиј Велики и Блажениот Михаил

Денес е празник посветен на Преподобен Теодосиј Велики и Блажениот Михаил. Преподобен Теодосиј Велики Прв востановител и устроител на монашкото

повеќе...

Собор на свети Јован Предвесник и Крстител

Денес православните христијани го одбележуваат празникот посветен на Собор на Свети Јован Предвесник и Крстител. Со оглед дека главната улога

повеќе...

Водокрст, Преподобната мајка Синклитикија, Св.мч.Теопемт и маченикот Теона (строг пост)

Денот пред големиот христијански празник Богојавление – Водици, е празникот наречен Водокрст, на кој секоја година се извршува голем Богојавленски

повеќе...

Собор на Светите Седумдесет aпостоли

Собор на Светите Седумдесет aпостоли Освен Дванаесеттемина големи апостоли Господ избра уште седумдесетмина други, помали апостоли и ги испрати на

повеќе...

Обрезание на Господ Исус Христос и Свети Василиј Велики, архиепископ Кесариски

Денес православните христијани го слават празникот Обрезание на Господ Исус Христос и Свети Василиј Велики, архиепископ Кесариски. Во осмиот ден

повеќе...