Вдиши театар: Дишењето преку заштитни маски оваа година нема да не предомисли и обесхрабри

Годинешното издание на меѓународниот аматерскиот младински театарски фестивал „ВДИШИ ТЕАТАР“ кој во организација на Црвен крст Охрид, традиционално во месец

повеќе...

НУ Центар за култура „Григор Прличев“ Охрид ги откажува сите закажани активности

„Ве известуваме дека поради новонастанатата ситуација и мерките кои ги презеде Владата на Република Северна Македонија за заштита од корона

повеќе...

Руските актери од Караганда ќе ја изведат „Сон на летната ноќ“ на „Охридско лето“

Драмската програма на фестивалот „Охридско лето“ продолжува вечерва со театарската претстава „Сон на летната ноќ“ од Вилијам Шекспир, во режија

повеќе...

„Несоодветно за на работа“ – драмска премиера на „Охридско лето“

Драмски театар од Скопје вечерва на „Охридско лето“ премиерно ќе ја изведе театарската претстава „Несоодветно за на работа“ од современата

повеќе...