Белгискиот авиопревозник „Брисел ерлајнс” од јуни годинава започнува со летови до Охрид

Македонија следна дестинација за белгиските туристи! Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот од 7-ми до 10-ти февруари ги претставува

повеќе...

Промовиран Проектот „Брендирање на туристичките водичи на градот Охрид“

Со мала церемонијалност, денес пред инфо центарот, беше промовиран проектот „Брендирање на туристичките водичи на градот Охрид“. Претседателот на Здружението

повеќе...

Во сабота стартува новата линија Охрид- Виена со Wizz Air

ТАВ Македонија, на охридскиот аеродром Св. Апостол Павле, на свечена церемонија ќе го означи отпочнувањето на директните летови Охрид –

повеќе...

Светски кулинари ќе создаваат врвни специјалитети со локални продукти

Со локални продукти најпознатите  светски  готвачи со Мишелин ѕвезди ќе приготвуваат исклучителни специјалитети кои ќе  се најдат во менијата на 

повеќе...

Археологијата во функција на брз и интензивен развој на руралниот туризам во Дебрца

Професор д-р Виктор Лилчиќ Адамс на теренот, го спроведува проектот: „Дебрца-археолошка топографија на старите градови и тврдини 2018“. Археологијата во

повеќе...

Успешната сезона не е случајност – Охрид промовиран во бројни медиуми во 12 земји

Охрид, како најголем туристички центар и Република Македонија годинава ќе ја посетат 1,2 милион туристи, кои ќе направат 3,2 милиони

повеќе...