18то издание на Интернационалниот музички натпревар „Охридски бисери“

Со пригодна свеченост, вчера, започна 18. издание на интернационалниот музички натпревар „Охридски Бисери“. На отворањето свое обраќање имаше советникот во

повеќе...

Светската виолинистка Ванеса Меј за спектакуларен почеток на 59-то „Охридско лето“

Mега популарната виолинистка, светски славната Британка Ванеса Меј, на 12 јули на Античкиот театар во Охрид ќе го отвори 59-тото

повеќе...

„Охридско лето“ приредува велигденски концерт со ансамблот „Ноктурно“

Во рамките на дополнителната програма на Охридско лето а по повод големиот христијански празник Велигден на 23-ти април во катедралната

повеќе...

Културен фестивал „Децата на Бугарија пеат и играат во Охрид“

Вршителот на должност градоначалник, Константин Георгиески синоќа присуствуваше на отворањето на културниот детски фестивал „Децата на Бугарија пеат и играат во

повеќе...

Руската пијанистка со светска слава Злата Чочиева ќе настапи на 3 март на Охридско лето

Младата руската пијанистка со светска слава, Злата Чочиева, на 3 март ќе одржи концерт во рамките на фестивалската програма на

повеќе...