Последен Акатаист на Пресвета Богородица во Великиот пост, Недела на Св.Марија Египетска

Дебарско – кичевската епархија ги известува своите православни верници дека на 12. април 2019 година (петок), во црквата „Успение на

повеќе...

Отслужена света литургија во црквата Св.Софија за празникот Благоец

Денес, во Четвртата недела од Великиот пост и на празникот Благовештение на Пресвета Владичица наша Богородица, во катедралниот храм „Св.

повеќе...

Свети Кирил, архиепископ Ерусалимски и Свети Анин Чудотворец

Свети Кирил, архиепископ Ерусалимски Роден е во Ерусалим во времето на Константин Велики, а умре во времето на Теодосиј Велики

повеќе...

Свети Софрониј, патријарх Ерусалимски

Денес е празник посветен на Свети Софрониј, патријарх Ерусалимски. Роден е во Дамаск од угледни родители. Откако насобра светска мудрост

повеќе...