Во Охрид ќе биде отворена изложбата „Изгубениот свет на сефардските Евреи од Западниот Балкан“

На 15ти октомври (понеделник), со почеток во 12 часот во изложбениот салон во НУ Центар за култура „Григор Прличев“- Охрид,

повеќе...

Со силни емоции и овации, испратена претставата „Стаклена менажерија“ на Народниот театар од Охрид

Со маестралната изведба на драмското дело „Стаклена менажерија“ на народниот театар од Охрид, синоќа на малата сцена центарот за култура

повеќе...

Општина Охрид со апел до граѓаните за претстојната „Бела ноќ“

Општина Охрид, до граѓаните, особено до оние кои живеат во стариот дел на градот, упатува апел за разбирање во врска

повеќе...

Започна Балканскиот Фестивал на народни песни и игри

Со дефиле на учесниците низ чаршијата и централното градско подрачје и целовечерен концерт на Националниот ансамбл на народни игри и

повеќе...

Импровокација „Летна шема“ пред охриѓани

Tеатарската импровизација – Импровокација, овојпат со поднаслов „Летна шема“ ќе се одигра пред охридската публика. „Иако температурата надвор моментално е далеку

повеќе...

Единиците на АРМ изведоа вежби на Центарот за обука на вода

Деновиве на Центарот за обука на вода во Охрид, Армијата на Репубика Македонија направи повеќе вежби за делување на вода,

повеќе...

Ќе се докажува евентуално присуство на инвазивни комарци во Охрид

Согласно Акциониот план за ставање под контрола на вектор преносливите заболувања на територијата на општините Охрид и Дебрца, ЈЗУ Центар

повеќе...