ЦИВИЛ изразува згрозеност и упатува најостра осуда за бруталниот чин, повикува на нула толеранција за насилството

На социјалните мрежи се појави крајно вознемирувачко видео кое го пренесоа и медиумите, во кое се документира вербална и физичка

повеќе...

ЦИВИЛ бара од политичките партии да ги почитуваат мерките за заштита од коронавирусот, а не да ги злоупотребуваат за политички рејтинг

ЦИВИЛ бара од политичките партии да ги почитуваат мерките и препораките на Владата за справување со КОВИД-19 и спречување на

повеќе...

ЦИВИЛ: Иницијативата за крај на привилегиите да се прошири на сите сегашни и поранешни функционери

ЦИВИЛ ја поздравува иницијативата на Државната комисија за спречување на корупција за парламентарно и уставно судско преиспитување на оправданоста на

повеќе...

ЦИВИЛ: Црната пропаганда е закана за демократијата и правото на глас

Во анализите на долгорочниот мониторинг на ЦИВИЛ се констатира дека продукцијата и ширењето на лажни вести, дезинформации и говор на омраза во медиумите

повеќе...

ЦИВИЛ: Дивеењето во училиштата мора да престане, а инволвираните да понесат целосна законска одговорност

ЦИВИЛ ја изразува својата загриженост околу содржините коишто се објавени на инстаграм профилот „Најлудите школски видеа“. Последните вести за однесувањето

повеќе...