Светиот маченик Лукилијан и со него: Клавдиј, Ипатиј, Дионисиј и девицата Паула

Светиот маченик Лукилијан и со него: Клавдиј, Ипатиј, Дионисиј и девицата Паула Остарен како незнабожец и идолски жрец Лукилијан како

повеќе...

Светиот свештеномаченик Еразмо Охридски

Денес е празник посветен на Светиот свештеномаченик Еразмо Охридски. Овој светител беше родум од Антиохија и живееше во времето на

повеќе...

Свети литургии по повод празникот Слегување на Светиот Дух – Духовден

Дебарско-кичевската епархија ги известува своите православни верници дека на 16. јуни 2019 година (недела), во црквата „Света Троица“ (населба Црногорци)

повеќе...

Ќе се служи вечерна богослужба по повод празникот Св. Еразмо Охридски

Дебарско-кичевската епархија ги известува своите православни верници дека утре, 14. јуни 2019 година (петок), во манастирот Свети Еразмо Охридски –

повеќе...

Светиот свештеномаченик Терапонт, епископ Сардиски

Светиот свештеномаченик Терапонт, епископ Сардиски Мнозина Елини ги обрати во верата Христова, заради што од незнабожците беше луто мачен со

повеќе...

Ќе се служи света литургија за празникот Св. Варлаам Архиепископ Охридски

Дебарско – кичевската епархија ги известува своите православни верници дека на 10. јуни 2019 година (понеделник), вo црквата „Св.вмч. Георги“

повеќе...

Вознесение Христово – Спасовден

Славниот и светол ден на Вознесението Христово, скоро во целиот православен свет е наречен Спасовден (празник на спасителот). Денот никогаш

повеќе...

Света литургија за Вознесение Христово – Спасовден во горно Лакочереј

Дебарско-кичевската епархија ги известува своите православни верници дека на 06 јуни 2019 година (четврток), во манастирот „Вознесение Христово – Свети

повеќе...