Ретроспектива на Пиволенд – Како фестивалот се развиваше во најпрепознатливиот скопски бренд

Фестивалот кој стана препознатлив скопски бренд, својата приказна ја започна во 2008 година. Поминаа точно 10 години од првиот Пиволенд

повеќе...

Од полноќ нова цена на нафтените деривати

Според најновата Одлука на Регулаторната комисија за енергетика на Македонија, од вечерва по полноќ малопродажните цени на нафтените деривати согласно

повеќе...

Нашата репрезентација го освои Трофејот Македонија

Македонската сениорска репрезентација го освои „Трофеј Македонија“ вторпат во историјата на одржување на овој турнир по 2011 година. Во интензивно

повеќе...

Трофеј Македонија: Македонија 78-72 Холандија

Бевме доволно самоуверени за да шутираме од далечина, но шутевите кои не ги реализиравме нашите противници ги ’крадеа’ под нивниот

повеќе...

Преподобен Теофил Мироточив и Светиот великомаченик Прокопиј

Преподобен Теофил Мироточив Родум од Македонија, од селото Зики. Многу учен човек и голем подвижник. Цариградскиот патријарх Нифонт му порача

повеќе...

Работнички надвор од игра, Шкендија оди во следната фаза од Лигата на Европа

Работнички ја заврши овогодишната одисеја во натпреварувањата од квалификациите за Лигата на Европа. Работнички денес во гости во Белорусија претрпе

повеќе...