УХМР: Облачно време со повремен дожд

Од УХМР известуваат дека денес ќе биде променливо облачно со повремен дожд, кој ќе започне од запад. Повремено ќе дува засилен јужен ветер. Послаби врнежи ќе има на истокот и понекаде во централните делови. Врнежите ќе продолжат и во сабота кога ќе бидат поинтензивни и ќе се проследени со засилен на моменти силен југозападен ветер (над 80км/ч). Локално ќе има услови за појава на пороен дожд и ретки грмежи, особено во западните подрачја. На повисоките планини ќе има врнежи од снег. Повремени врнежи се можни и во недела претпладне кога на повисоките места на североисток ќе поминуваат во слаб снег. Во понеделник ќе настапи преодно стабилизирање на времето.