Охриѓанец непостапувал според здравствените прописи за време на епидемија

СВР Охрид поднесе кривична пријава против Е.И.(51) од Охрид, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“. Полициски службеници извршиле контрола и не го затекнале пријавениот во својот дом. Со ваквото дејствие тој не ја почитувал Одлуката на Владата на РСМ за заштита на населението за време на епидемија.