1.861 нов случај на Ковид -19, починати се 27 лица

Во последните 24 часа Направени се 5.446 тестови, а регистриран е 1.861 нов случај на КОВИД-19:
• Скопје – 908
• Битола – 115
• Кавадарци – 100
• Куманово – 88
• Тетово – 75
• Прилеп – 69
• Велес – 54
• Струмица – 50
• Гостивар – 45
• Охрид – 41
• Штип – 37
• Гевгелија – 34
• Неготино – 32
• Свети Николе – 23
• Кичево – 22
• Струга и Ресен – по 20
• Радовиш – 18
• Кочани и Крива Паланка – по 16
• Валандово – 15
• Делчево – 11
• Богданци – 9
• Виница, Македонска Каменица, Демир Капија и Пехчево – по 5
• Берово, Дебар и Македонски Брод – по 4
• Пробиштип и Демир Хисар – по 3
• Кратово и Крушево – по 2
• Дојран – 1
Од вкупниот број на позитивни (1.861), регистрирани се 242 реинфекции, од кои една е втора реинфекција.
Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 22 починати лица: 9 починати лица од Скопје (68г, 73г, 77г, 81г, 82г, 84г, 84г, 86г и 87), по 3 починати од Кавадарци (69г, 78г и 88г) и Битола (66г, 67г и 73г) и по едно починато лице од Демир Капија (73г), Куманово (86г), Неготино (87г), Прилеп (22г), Струга (76г), Струмица (73г) и Тетово (58г). Од пријавените лица, 21 се починати во болнички услови, а едно лице во домашни услови.
Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се 5 починати лица од: Охрид (2), Скопје (1), Прилеп (1) и Гевгелија (1) на возраст од 39г до 90г. Пријавените се починати во период од 17.01.2022 до 25.01.2022г. Од пријавените лица три се починати во болнички услови, а две лица во домашни услови.
Од вкупниот број на починати лица (n=27), шест лица се целосно вакцинирани, а кај 24 се регистрирани коморбидит.
Регистрирани сe 7.273 оздравени пациенти од:
• Скопје – 4.208
• Битола – 582
• Прилеп – 317
• Охрид – 302
• Струмица – 176
• Куманово – 170
• Тетово – 143
• Кавадарци – 136
• Струга – 107
• Гевгелија – 105
• Велес – 92
• Крушево – 84
• Гостивар – 82
• Кичево – 72
• Валандово – 71
• Штип – 67
• Ресен – 66
• Неготино – 59
• Делчево – 58
• Кочани – 57
• Радовиш – 54
• Крива Паланка – 41
• Берово – 34
• Кратово – 31
• Свети Николе – 25
• Демир Хисар – 24
• Богданци – 23
• Македонски Брод – 17
• Виница – 16
• Македонска Каменица – 15
• Пробиштип – 12
• Пехчево – 9
• Демир Капија – 8
• Дојран – 7
• Дебар – 3
Досега во земјата се направени вкупно 1.767.491 тестирања на КОВИД-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 263.206, бројот на оздравени пациенти е 238.452, на починати е 8.312, а бројот на активни случаи изнесува 16.442