104 нови случаи на ковид-19, починати се 13 лица

Во последните 24 часа се направени 918 тестирања, а регистрирани се 104 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 53
-Куманово 8
-Штип 2
-Прилеп 13
-Тетово 3
-Струга 1
-Битола 1
-Кавадарци 2
-Гостивар 1
-Гевгелија 1
-Крива Паланка 4
-Радовиш 1
-Крушево 2
-Кочани 6
-Виница 3
-Свети Николе 1
-Неготино 2
Починати се 13 лица, четири пациенти од Скопје (78, 66, 71 и 68г), четири од Прилеп (80, 57, 80 и 50г), еден пациент од Велес (74г), еден од Охрид (67г), еден од Кавадарци (62г), еден од Пробиштип (72г) и еден пациент од Неготино (78г). Пациентите се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 539 оздравени пациенти од:
-Скопје 283
-Куманово 18
-Штип 3
-Прилеп 36
-Тетово 7
-Струга 31
-Велес 7
-Битола 17
-Охрид 50
-Кавадарци 25
-Гостивар 9
-Гевгелија 6
-Струмица 6
-Крива Паланка 3
-Кочани 10
-Пробиштип 2
-Берово 4
-Валандово 2
-Кратово 2
-Свети Николе 2
-Кичево 5
-Неготино 11
Досега во земјата се направени вкупно 418.130 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 86597, бројката на оздравени пациенти е 67992, на починати е 2635, а бројот на активни случаи изнесува 15970.