15/07/2024
Македонија

1.197 нови случаи на Ковид – 19, починати се 15 лица

Во последните 24 часа направени се 7.483 тестирања, а регистрирани се 1.197 нови случаи на КОВИД-19:
• Скопје – 766
• Битола – 94
• Прилеп – 56
• Кавадарци – 38
• Велес – 31
• Охрид – 24
• Гевгелија – 23
• Куманово – 18
• Ресен – 16
• Тетово – 15
• Штип и Струмица – по 12
• Кочани – 11
• Кичево, Неготино, Крива Паланка и Радовиш – по 10
• Делчево и Валандово – по 7
• Струга и Богданци – по 5
• Гостивар и Свети Николе – по 4
• Македонски Брод – 3
• Берово, Пробиштип, Демир Хисар, Крушево, Демир Капија и Дојран – по 1
Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 12 починати лица: по 3 починати лица од Скопје (55г, 82г и 88г) и Битола (60г, 69г и 90г), 2 лица од Охрид (68г и 79г) и по едно починато лице од Прилеп (68г), Велес (68г), Валандово (41г) и Струга (88г). Пријавените лица се починати во болнички услови.
Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се 3 лица, по едно лице од Скопје (72г), Валандово (85г) и Гевгелија (82г). Од пријавените лица, две се починати во болнички, а едно лице во домашни услови. Починатите лица се пријавени со дата на смрт од 23.12.2021 до 02.01.2022г.
Регистриран e 331 оздравен пациент од:
• Скопје – 174
• Прилеп – 30
• Битола – 21
• Кавадарци – 16
• Охрид – 13
• Штип – 12
• Гевгелија и Куманово – по 9
• Струмица – 8
• Велес, Ресен, Крива Паланка, Радовиш и Демир Капија – по 4
• Тетово, Кочани и Делчево – по 3
• Неготино и Валандово – по 2
• Кичево, Македонски Брод, Пробиштип, Дојран, Виница и Кратово – по 1
Досега во земјата се направени вкупно 1.619.276 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 227.168, бројот на оздравени пациенти е 213.505, на починати е 7.996, а бројот на активни случаи изнесува 5.667