1.299 нови случаи на Ковид 19, починати се 24 лица

Во последните 24 часа се направени 5.057 тестирања, а регистрирани се 1.299 нови случаи на КОВИД-19 во:
-Скопје 672
-Прилеп 70
-Куманово 62
-Битола 47
-Велес 44
-Охрид 43
-Кавадарци 38
-Неготино 36
-Гостивар 34
-Тетово 32
-Струмица 30
-Кочани 21
-Штип 20
-Кичево 18
-Гевгелија 17
-Свети Николе 16
-Радовиш 13
-Ресен 12
-Струга 11
-Валандово 9
-Берово 8
-Крива Паланка и Богданци по 7
-Пробиштип 6
-Делчево и Македонски Брод по 5
-Виница и Крушево по 4
-Демир Хисар и Дојран по 3
-Дебар и Кратово по 1
Пријавени се вкупно 24 починати лица, на возраст од 35 – 82 години и тоа: 7 пациенти од Скопје, од Кавадарци – 5, од Прилеп – 4, од Гевгелија – 2, и по едно починато лице се регистрира од Тетово, Велес, Кочани, Кичево, Ресен и Радовиш. Сите пријавени се починати во болнички услови.
Регистрирани се 413 оздравени пациенти од:
-Кавадарци 113
-Скопје 67
-Неготино 62
-Прилеп 36
-Куманово 21
-Велес 18
-Тетово, Штип, Битола, Струмица и Кочани 11
-Гостивар и Гевгелија по 9
-Демир Капија 5
-Свети Николе и Делчево по 3
-Ресен, Валандово, Богданци и Кратово по 2
-Радовиш, Пробиштип, Виница и Демир Хисар по 1
Досега во земјата се направени вкупно 587.546 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 118.736, бројката на оздравени пациенти е 100.250, на починати е 3.448, а бројот на активни случаи изнесува 15.038.