130 нови случаи на Ковид – 19, починати се 6 лица

Во последните 24 часа направени се 1.843 тестирања, а регистрирани се 130 нови случаи на КОВИД-19:
• Скопје – 88
• Кавдарци – 10
• Велес – 7
• Прилеп – 6
• Охрид и Крива Паланка – по 4
• Куманово и Битола – по 3
• Гостивар и Кичево – по 2
• Демир Хисар – 1
Во текот на изминатите 24 часа починале 6 лица: 2 починати лица од Куманово (63г и 68г) и по едно починато лице од Скопје (77г), Тетово (85г), Крива Паланка (27г) и Струмица (80г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.
Регистрирани сe 423 оздравени пациенти од:
• Скопје – 246
• Куманово – 65
• Струмица – 18
• Штип – 11
• Прилеп и Охрид – по 9
• Тетово – 7
• Кавадарци и Кратово – по 6
• Велес, Крива Паланка, Кочани и Валандово – по 5
• Битола, Струга и Гевгелија – по 4
• Свети Николе и Пробиштип – по 3
• Виница – 2
• Гостивар, Неготино, Ресен, Делчево, Демир Хисар и Демир Капија – по 1
Досега во земјата се направени вкупно 1.326.737 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 195.132 бројката на оздравени пациенти е 181.619, на починати е 6.855, а бројот на активни случаи изнесува 6.658