23/07/2024
Македонија

156 нови случаи на Ковид – 19, починати се 10 лица

Во последните 24 часа направени се 1.309 тестирања, а регистрирани се 156 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 91
• Кавадарци – 19
• Битола – 13
• Прилеп и Куманово – по 8
• Кочани – 3
• Струга – 2
• Тетово, Штип, Охрид, Кичево, Гевгелија, Свети Николе, Крива Паланка, Делчево, Кратово, Богданци, Демир Хисар и Македонска Каменица – по 1

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 10 починати лица: 4 починати лица од Скопје (76г, 78г, 79г и 82г) и по едно починато лице од Кавадарци (61г), Штип (38г), Прилеп (66г), Велес (47г), Свети Николе (82г) и Берово (35г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Регистрирани сe 326 оздравени пациент од:

• Скопје – 135
• Куманово – 30
• Кавадарци – 23
• Штип – 21
• Битола и Крива Паланка – по 18
• Прилеп – 17
• Велес – 14
• Кочани – 11
• Тетово, Кратово и Неготино – по 6
• Пробиштип – 5
• Богданци и Виница – по 3
• Кичево и Гостивар – по 2
• Гевгелија, Свети Николе, Делчево, Радовиш, Крушево и Дојран – по 1

Досега во земјата се направени вкупно 1.409.078 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 206.233, бројот на оздравени пациенти е 191.132, на починати е 7.242, а бројот на активни случаи изнесува 7.859