1.908 нови случаи на Ковид – 19, починати се 26 лица

Во последните 24 часа направени се 5.834 тестови, а регистрирани се 1.908 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 972
• Кавадарци – 112
• Куманово – 111
• Битола – 105
• Велес – 62
• Тетово – 58
• Прилеп – 54
• Неготино – 46
• Струмица – 45
• Охрид – 43
• Гостивар – 34
• Гевгелија – 30
• Штип – 27
• Кичево и Кочани – по 24
• Радовиш – 22
• Ресен – 21
• Валандово – 17
• Крива Паланка – 16
• Струга – 15
• Свети Николе – 12
• Берово и Богданци – по 10
• Делчево – 9
• Виница – 5
• Демир Капија и Пехчево – по 4
• Дебар, Пробиштип и Македонски Брод – по 3
• Кратово, Крушево и Македонска Каменица – по 2
• Дојран – 1

Од вкупниот број на позитивни (1.908), регистрирани се 254 реинфекции.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 22 починати лица: 5 починати лица од Скопје (53г, 69г, 69г, 75г и 75г), по 2 починати од Битола (74г и 85г), Велес (68г и 93г), Куманово ( 78г и 82г ) и Свети Николе ( 52г и 78г) и по едно починато лице од Кавадарци (57г), Кичево (65г), Македонски Брод (60г), Неготино (73г), Охрид (65г), Прилеп (82г), Радовиш (81г), Ресен (63г) и Струга (83г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови..

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се 4 починати лица од: Делчево (2), Скопје (1) и Пробиштип (1) на возраст од 56г до 79г. Пријавените се починати во период од 04.01.2022 до 26.01.2022г. Од пријавените лица две се починати во болнички услови, а две лица во домашни услови.Од вкупниот број на починати лица (n=26), седум лица се целосно вакцинирани, а кај 19 се регистрирани коморбидитети.

Регистрирани сe 1.129 оздравени пациенти од:

• Скопје – 77
• Битола – 61
• Прилеп – 52
• Куманово – 30
• Охрид – 26
• Кочани – 23
• Тетово – 18
• Неготино и Гостивар – по 17
• Струмица – 16
• Кавадарци и Гевгелија – по 14
• Кичево, Ресен и Крива Паланка – по 12
• Струга и Делчево – по 10
• Велес и Штип – по 9
• Виница ,Кратово и Крушево – по 8
• Радовиш и Македонска Каменица – по 7
• Берово – 4
• Богданци , Македонски Брод и Демир Хисар – по 3
• Демир Капија и Пехчево – по 2
• Валандово, Свети Николе , Дебар , Пробиштип и Дојран – по 1

Досега во земјата се направени вкупно 1.773.325 тестирања на КОВИД-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 265.101, бројот на оздравени пациенти е 239.581, на починати е 8.338, а бројот на активни случаи изнесува 17.182