301 нови случаи на Ковид – 19, починати се 37 лица

Во последните 24 часа се направени 1.431 тестирања, а регистрирани се 301 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 174
-Кавадарци 17
-Велес 16
-Прилеп 14
-Куманово, Тетово и Штип по 11
-Гостивар 8
-Охрид 7
-Струга 6
-Кочани 5
-Кичево 4
-Виница 3
-Неготино, Свети Николе, Берово и Делчево по 2
-Битола, Струмица, Гевгелија, Крива Паланка, Дебар и Демир Капија по 1

Пријавени се вкупно 37 починати лица: 9 од Скопје ( 74г , 81г , 47г , 60г ,69г , 76г , 79г , 77г , 61г , ) , 6 од Прилеп ( 42г, 58г, 72г, 74г, 75г и 56г) , по 3 од Тетово ( 65 г, 59 г и 57 г,) и Гевгелија (73 г, 65 г, и 56 г) , – по 2 од Куманово (90г и 67г) , Кавадарци (85г и 57г) , Струмица (73г и 62г) и Виница (79г и 62г) и – по 1 починат од Битола (59г) , Охрид (82г) , Кичево (37г) , Неготино (64 г) ,Свети Николе (79г),Крива Паланка (73 г) и Дебар ( 43г).

Регистрирани се 1.091 оздравени пациенти од:
-Скопје 429
-Охрид 107
-Прилеп 74
-Велес 42
-Куманово 40
-Штип и Струга по 37
-Битола 36
-Кавадарци 34
-Гостивар 29
-Гевгелија 26
-Крива Паланка 24
-Тетово 23
-Струмица 17
-Неготино 13
-Кочани и Делчево по 12
-Берово, Пробиштип и Богданци по 11
-Валандаво 10
-Радовиш 8
-Дебар и Крушево по 7
-Кичево 6
-Свети Николе и Демир Капија по 5
-Ресен 4
-Виница, Кратово и Пехчево по 3
-Демир Хисар и Македонски Брод по 2
-Македонска Каменица 1

Досега во земјата се направени вкупно 643.004 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 135.167, бројката на оздравени пациенти е 110.388, на починати е 3.977, а бројот на активни случаи изнесува 20.802.