16/07/2024
Македонија

314 нови случаи на Ковид 19, починати се 27 лица

Во последните 24 часа се направени 2.362 тестирања, а регистрирани се 314 нови случаи на Ковид 19 во:

-Скопје 143
-Куманово 30
-Битола 18
-Велес 16
-Струмица 15
-Прилеп 14
-Штип и Охрид по 9
-Тетово и Ресен по 8
-Кочани и Гевгелија по 6
-Кавадарци и Виница по 5
-Гостивар и Кичево по 4
-Свети Николе и Струга по 3
-Берово и Пробиштип по 2
-Делчево, Богданци, Крушево и Демир Хисар по 1

Пријавени се вкупно 27 починати лица: 8 од Скопје (51г, 68г, 70г, 72г, 72г, 79г, 81г и 88г), 5 од Битола (70г, 73г, 73г, 74г, 81г ), по 2 починати лица од Куманово (65г и 75г), Струмица (65г и 82г) и Крива Паланка (65г и 75г), по едно лице од Тетово (80г), Велес (74г), Кавадарци (64г), Струга (72г), Кочани (80г), Свети Николе (70г), Дебар (73г) и Демир Хисар (91г).

Регистрирани се 557 оздравени пациенти од:

-Скопје 275
-Битола 52
-Куманово 49
-Велес 28
-Прилеп 25
-Тетово 21
-Гостивар и Кочани по 19
-Струмица 13
-Свети Николе 12
-Кичево 8
-Гевгелија и Валандово по 6
-Пробиштип 5
-Берово 4
-Богданци и Кратово по 3
-Македонски Брод 2
-Струга, Неготино, Ресен, Радовиш, Виница, Крушево и Демир Хисар по 1

Досега во земјата се направени вкупно 709.457 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 150.588, бројката на оздравени пациенти е 129.053, на починати е 4.677, а бројот на активни случаи изнесува 16.858.