16/07/2024
Македонија

37 нови случаи на ковид 19, починати се 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 484 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-9, Дебар-1, Прилеп-5, Тетово-3, Гостивар-1, Гевгелија-12 (странски државјани), Струмица-1, Радовиш-1, Кочани-1, Пробиштип-1, Делчево-1, Кратово-1. 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 251 оздравен пациент од: Скопје-171, Куманово-15, Штип-10, Прилеп-15, Тетово-2, Велес-6, Битола-2, Кавадарци-4, Гостивар-2, Гевгелија-2, Пробиштип-3, Пехчево-3, Берово-5, Виница-1, Свети Николе-8, Кичево-1, Неготино-1. 

Починати се 6 пациенти, од Скопје (73г), Струга (79г), Гостивар (55г), Крива Паланка (63г), Делчево (86г) и од Кичево (74г). Сите се починати во болнички услови. 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15127,  бројката на оздравени пациенти е 12486, на починати е 623, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2018. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 6123, активни 591
 • Куманово 1540, активни 248
 • Дебар 261, активни 29
 • Штип 1182, активни 96
 • Прилеп 525, активни 142
 • Тетово 1254, активни 125
 • Струга 595, активни 64
 • Велес 278, активни 20
 • Битола 225, активни 40
 • Охрид 360, активни 45
 • Кавадарци 190, активни 47
 • Гостивар 823, активни 134
 • Гевгелија 73, активни 46 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 11 на Богданци и 12 се странски државјани)
 • Струмица 83, активни 31
 • Крива Паланка 60, активни 19
 • Радовиш 46, активни 7
 • Крушево 17, активни 1
 • Кочани 160, активни 33
 • Пробиштип 90, активни 15
 • Демир Хисар 60, активни 2
 • Македонски Брод 77, активни 10
 • Пехчево 38, активни 28
 • Берово 68, активни 41
 • Валандово 9, активни 2
 • Виница 82, активни 28
 • Делчево 103, активни 77 (26 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица) 
 • Кратово 23, активни 7
 • Свети Николе 301, активни 37
 • Кичево 286, активни 45
 • Ресен 147, активни 0
 • Неготино 48, активни 8 (11 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 484 теста се преку: ИЈЗ-90, ЦЈЗ Скопје-0, Авицена-0,  Биотек-57, МАНУ -0, Жан Митрев (Филип Втори)-145, Систина со PCR метода -146, лабораторија Лаор –0, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-27, Инфективна клиника-7, ГАК-12, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 158.003 тестирања на ковид -19.  Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 3 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 78 пациенти. На кислородна поддршка се 56, нема пациенти на механичка вентилација.  

Во болницата во Козле нема возрасни пациенти. Хоспитализирани  се  2 деца и 1  мајка позитивни на ковид-19, 6 деца и 6 мајки суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 6, а вкупно хоспитализирани се 27 пациент. На респираторна машина се 7 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 14, а во болницата во Штип се хоспитализирани 54 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 126, позитивни и сомнителни на ковид-19. 

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје) 

 • Чаир – 55
 • Гази Баба – 70
 • Аеродром – 102
 • Карпош – 65
 • Центар – 58
 • Кисела Вода – 70
 • Ѓорче Петров – 35
 • Бутел – 37
 • Шуто Оризари – 24
 • Студеничани – 16
 • Сарај – 15
 • Арачиново – 10
 • Илинден – 11
 • Сопиште – 6
 • Чучер Сандево – 2
 • Петровец – 5
 • Зелениково – 2
 • Странец – 6
 • Нераспределен-2