394 нови случаи на ковид-19, починати се 9 лица

Во последните 24 часа се направени 2236 тестирања, а регистрирани се 394 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 190
-Кавадарци 29
-Велес 19
-Делчево 16
-Куманово 14
-Охрид 12
-Дебар 12
-Гостивар 11
-Прилеп 7
-Штип 7
-Битола 7
-Берово 7
-Демир Капија 7
-Кичево 6
-Тетово 5
-Струмица 5
-Гевгелија 5
-Свети Николе 4
-Неготино 4
-Виница 4
-Струга 3
-Кочани 3
-Крива Паланка 3
-Радовиш 3
-Крушево 3
-Ресен 2
-Пробиштип 2
-Кратово 2
-Пехчево 2
Починати се 9 лица, два пациенти од Скопје (74 и 82г), два од Кичево (61 и 70г), по еден од Ресен (77г), Битола (87г), Виница (57г), Охрид (79г) и Прилеп (65г). Осум од пациентите се починати во болнички, а еден во домашни услови.
Регистрирани се 387 оздравени пациенти од:
-Скопје 255
-Куманово 21
-Тетово 15
-Струмица 15
-Велес 14
-Ресен 12
-Битола 11
-Дебар 8
-Гостивар 7
-Кавадарци 5
-Штип 4
-Кичево 3
-Демир Хисар 3
-Делчево 2
-Охрид 2
-Гевгелија 2
-Свети Николе 2
-Кочани 2
-Богданци 2
-Берово 1
-Валандово 1
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 91555, бројката на оздравени пациенти е 80008, на починати е 2821, а бројот на активни случаи изнесува 8726.
Досега во земјата се направени вкупно 448.031 тестирања на Ковид -19.