410 нови случаи на Ковид – 19, починати се 11 лица

Во последните 24 часа направени се 2.674 тестирања, а регистрирани се 410 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 185
• Битола – 31
• Прилеп – 22
• Охрид и Струмица – по 15
• Велес, Кавадарци и Штип – по 14
• Куманово – 13
• Тетово и Кочани – по 10
• Делчево – 8
• Крива Паланка и Пробиштип – по 6
• Радовиш, Валандово и Демир Хисар – по 5
• Берово, Кратово и Крушево – по 4
• Неготино – 3
• Гевгелија, Свети Николе, Ресен, Виница, Македонски Брод и Македонска Каменица – по 2
• Гостивар, Струга, Богданци, Пехчево и Дојран – по 1

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 10 починати лица: 6 починати лица од Скопје (62г, 69г, 70г, 75г, 80г и 94г), и по едно починато лице од Прилеп (88), Охрид (58г), Велес (57г), и Тетово (50г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.
Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавено е едно починато лице со датум на смрт од 27.11.2021. Починатото лице е од Гостивар, на возраст од 68г, невакцинирано и починато во болнички услови.

Регистрирани сe 290 оздравени пациенти од:

• Скопје – 156
• Битола – 26
• Куманово – 14
• Кавадарци – 10
• Прилеп и Охрид – по 9
• Струмица и Штип – по 8
• Неготино – 6
• Гевгелија и Македонска Каменица – по 5
• Делчево – 4
• Тетово, Кратово, Свети Николе и Ресен – по 3
• Велес, Радовиш, Виница, Македонски Брод, Гостивар и Богданци – по 2
• Кочани, Крива Паланка, Пробиштип, Берово, Пехчево и Кичево – по 1

Досега во земјата се направени вкупно 1.474.094 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 215.995, бројот на оздравени пациенти е 200.293, на починати е 7.592, а бројот на активни случаи изнесува 8.110