442 нови случаи на Ковид – 19, починати се 10 лица

Bо последните 24 часа Направени се 2.939 тестирања, а регистрирани се 442 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 168
• Битола – 41
• Прилеп – 31
• Кавадарци – 24
• Охрид – 15
• Куманово, Велес, Штип, Струмица и Кочани – по 13
• Делчево – 11
• Ресен и Валандово – по 10
• Демир Хисар – 9
• Неготино и Берово – по 8
• Гевгелија, Свети Николе, Крива Паланка и Радовиш – по 7
• Тетово – 3
• Македонска Каменица – 2

• Гостивар, Кичево, Струга, Виница, Пробиштип, Кратово, Богданци, Македонски Брод и Пехчево – по 1

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 5 починати лица: 2 починати лица од Скопје (57г, 78г) и по едно починато лице од Делчево (83г), Кочани (77г) и Крива Паланка (84г). Од пријавените сите лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, се пријавени 5 починати лица со датум на смрт од 11.11.2021 до 22.11.2021. Регистрирани се починати лица од Охрид (1), Делчево (1), Македонска Каменица (1), Тетово (1) и Кочани (1). Починатите лица се на возраст од 65-86г, од кои едно лице е починато во домашни услови, а 4 лица во болнички услови.
Регистрирани сe 373 оздравени пациенти од:

• Скопје – 165
• Прилеп – 36
• Битола – 27
• Крива Паланка – 15
• Куманово – 14
• Кочани – 13
• Охрид – 11
• Кавадарци и Кратово – по 9
• Струмица и Неготино – по 8
• Демир Хисар – 7
• Штип, Ресен и Кичево – по 6
• Гевгелија – 5
• Велес, Берово и Радовиш – по 4
• Тетово, Струга и Пробиштип – по 3
• Виница – 2
• Свети Николе, Богданци, Пехчево, Крушево и Демир Капија – по 1

Досега во земјата се направени вкупно 1.456.023 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 213.307, бројот на оздравени пациенти е 197.493, на починати е 7.474, а бројот на активни случаи изнесува 8.339