460 нови случаи на Ковид – 19, починати се 12 лица

Во последните 24 часа Направени се 2.424 тестирања, а регистрирани се 460 нови случаи на Ковид – 19:

• Скопје – 185
• Прилеп – 54
• Битола – 45
• Кавадарци -28
• Берово – 20
• Куманово – 15
• Гевгелија – 11
• Велес – 10
• Тетово, Охрид, Радовиш и Делчево – по 9
• Кочани и Крива Паланка – по 7
• Кратово – 5
• Неготино и Валандово – по 4
• Струга, Виница и Македонски Брод – по 3
• Струмица , Ресен, Крушево, Македонска Каменица , Пехчево и Дојран – по 2
• Гостивар, Штип, Кичево, Свети Николе, Дебар, Богданци, Демир Хисар и Демир Капија – по 1

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 7 починати лица: 3 починати лица од Скопје (63г, 67г и 83г), 2 починати лица од Битола ( 66г и 83г), и по едно починато лице од Куманово (79г), и Берово (69г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој

Термин, се пријавени 5 починати лица со датум на смрт од 02.10.2021 до 27.11.2021. Регистрираните починати лица се од Скопје (2), Битола (1), Велес(1) и Прилеп (1). Починатите лица се на возраст од 70г до 88г. Сите пријавени лица се починати во домашни услови .

Регистрирани сe 543 оздравени пациенти од:

• Скопје – 234
• Битола – 54
• Прилеп – 31
• Куманово – 25
• Кавадарци – 23
• Штип и Охрид – по 20
• Кочани – 15
• Велес – 14
• Струмица – 13
• Гевгелија и Ресен – по 12
• Тетово – 9
• Радовиш, Берово и Делчево – по 7
• Неготино и Демир Хисар – по 6
• Крива Паланка и Кратово – по 5
• Кичево и Богданци – по 4
• Струга – 3
• Виница – 2
•Свети Николе, Пробиштип, Крушево, Македонски Брод и Дојран – по 1

Досега во земјата се направени вкупно 1.471.420 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 215.585, бројот на оздравени пациенти е 200.003, на починати е 7.581, а бројот на активни случаи изнесува 8.001