518 нови случаи на КОВИД-19, починати се 4 лица

Во последните 24 часа се направени 5.809 тестирање, а регистрирани се 518 нови случаи на КОВИД-19:
• Скопје – 179
• Тетово – 96
• Гостивар – 65
• Куманово – 35
• Кичево – 29
• Струга – 20
• Битола – 14
• Охрид и Струмица – по 11
• Дебар – 10
• Кавадарци – 7
• Велес – 6
• Кочани – 5
• Прилеп и Берово – по 4
• Штип, Виница и Македонски Брод – по 3
• Гевгелија, Ресен, Радовиш, Делчево и Пехчево – по 2
• Крива Паланка, Пробиштип и Демир Капија – по 1.
Пријавени се 4 починати лица: 2 од Скопје (71г и 88г), по еден од Тетово (75г) и Дебар (67г).
Регистрирани сe 31 оздравени пациенти од:
• Скопје – 13
• Куманово – 6
• Гостивар – 5
• Тетово – 4
• Струмица – 2
• Битола – 1.
Досега во земјата се направени вкупно 1.028.102 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 158.681 бројката на оздравени пациенти е 150.587, на починати е 5.513, а бројот на активни случаи изнесува 2.581.