17/07/2024
Македонија

659 нови случаи на ковид-19, починати се 23 лица

Во последните 24 часа се направени 1715 тестирања, а регистрирани се 659 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 248
-Куманово 18
-Дебар 1
-Штип 8
-Прилеп 33
-Тетово 40
-Струга 39
-Велес 33
-Битола 46
-Охрид 47
-Кавадарци 14
-Гостивар 21
-Гевгелија 1
-Струмица 2
-Крива Паланка 4
-Радовиш 3
-Кочани 14
-Демир Хисар 3
-Македонски Брод 1
-Пехчево 1
-Берово 11
-Валандово 1
-Виница 11
-Делчево 5
-Свети Николе 17
-Кичево 4
-Ресен 12
-Неготино 21
Починати се 23 лица, пет пациенти од Скопје (61, 61, 79, 84 и 68г), двајца од Штип (60 и 69г), четири од Струга (55, 57, 56 и 84г), четири од Битола (67, 59, 79 и 70г), тројца пациенти од Охрид (64, 70 и 65г), еден од Гостивар (72г), еден од Струмица (55г), двајца од Радовиш (73 и 81г), еден од Крушево (63г). Од нив тројца пациенти се починати вон, останатите се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 774 оздравени пациенти од:
-Скопје 331
-Куманово 140
-Дебар 10
-Штип 27
-Прилеп 45
-Тетово 11
-Струга 28
-Велес 41
-Битола 28
-Охрид 33
-Гостивар 4
-Гевгелија 3
-Струмица 6
-Крива Паланка 7
-Радовиш 1
-Кочани 8
-Пробиштип 4
-Демир Хисар 6
-Македонски Брод 3
-Валандово 1
-Виница 4
-Делчево 1
-Свети Николе 16
-Кичево 11
-Ресен 5
Досега во земјата се направени вкупно 348.795 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 67968, бројката на оздравени пациенти е 43646, на починати е 1924, а бројот на активни случаи изнесува 22398.