22/04/2024
Македонија

Филипче: 29 нови случаи на ковид-19 во земјава, оздравени 6 пациенти

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 6 оздравени пациенти.

– Штип 1
– Велес 3
– Гостивар 1
– Кочани 1

Во изминатите 24 часа направени се 349 тестирања, а потврдени се 29 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-9, Куманово-1, Прилеп-6, Тетово-5, Струга-2, Велес-2, Битола-2, Охрид-2. Досега во земјата се направени вкупно 20088 тестирања на КОВИД-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1723, бројката на оздравени пациенти е 1235, на починати е 95, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 393.